Komunikacja u dziecka z autyzmem

16

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada na 2 kwietnia. Ma on na celu podnoszenie świadomości społecznej związanej ze spektrum autyzmu. Aby okazać wsparcie rodzinom, w większości państw budynki podświetlają się na niebiesko. W tym dniu odbywają się spotkania i wykłady mające poszerzyć wiedzę na temat tego zaburzenia.

Termin „autyzm” po raz pierwszy został użyty w 1911 roku przez szwajcarskiego psychiatrę Eugena Bleulera. Stosowany był jednak wobec pacjentów ze schizofrenią, u których zaobserwowano ekstremalne formy wycofania się z życia społecznego, a nie do opisywania osób, które dzisiaj nazwalibyśmy autystycznymi[1]. Dopiero kilkadziesiąt lat później nadano nowe znaczenie temu pojęciu. Psychiatra austriackiego pochodzenia, uznawany za twórcę psychiatrii dziecięcej, Leo Kanner, zaczął analizować przypadki jedenaściorga dzieci w szpitalu Johna Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland i opisał je w dziele Autistic disturbances of affective contact („Autystyczne zaburzenia kontaktu afektywnego”). U dzieci tych zaobserwował specyficzny wzorzec zachowania: izolowanie się, preferowanie samotności, brak kontaktu z rówieśnikami i rodzicami. Autor nazwał to zaburzenie autyzmem, nawiązując do greckiego słowa autos (sam)[2].

[1] Osnat i Philip Teitelbaum, Czy moje dziecko ma autyzm? Jak rozpoznać najwcześniejsze oznaki autyzmu, przeł. S. Pikiel, Gdańsk 2012, s. 29.

[2] Ewa Pisula, Autyzm. Przyczyny, symptomy, terapia, Gdańsk 2010, s. 10.

Cały artykuł przeczytasz w czwartym numerze „Blogostrefy. Jedynego takiego czasopisma dla blogerów”. Przejdź do sklepu.