Niezwykła moc szklanego ekranu

35

Miłość do filmu potrafi być wielka. Dobra produkcja to emocje i uczucia. Kiedy zasiadasz przed srebrnym ekranem lub przed ekranem telewizora czy komputera, przenosisz się w niezwykłą krainę, wykreowaną dzięki współpracy wielu osób. Zapominasz o realnym świecie i wspólnie z bohaterami odkrywasz nowe lądy. Poznajesz postacie, które często na długo pozostają w Twojej pamięci. Utożsamiasz się z bohaterami, przeżywasz każdą porażkę oraz cieszysz się sukcesem. Podziwiasz unikatowe miejsca, które uchwyciło wytrawne oko operatora kamery. Urzeka Cię gra aktorska, interesująca fabuła, męczy bylejakość i nuda. Kakofonia dźwięków nie jest dla Ciebie, chyba że ma jakieś zadanie do wykonania. Zachwycasz się za to odpowiednio dobraną muzyką, by po seansie szukać soundtracków i raz kolejny poddać się magii filmu.

W damsko-męskim duecie przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje 8 produkcji filmowych. Obok premier na naszej liście znalazły się również obrazy starsze. Mamy nadzieję, że znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Filmy

Proponuje Maciej Azoth

spider-man

Spider-Man: Homecoming
Premiera: 14 lipca
Gatunek: akcja/sci-fi

Marvel Cinematic Universe i nowy reboot serii o Człowieku-Pająku. Po wydarzeniach, które rozegrały się w filmie Kapitan Ameryka. Wojna bohaterów, Spider-Man powraca! Młody Peter Parker stara się z pomocą Tony’ego Starka – Iron Mana, który wziął go pod swoje skrzydła – pogodzić życie pospolitego nastolatka z rolą superbohatera. Licealista ukąszony przez pająka stanie w obliczu zagrożenia, które nosi maskę Vulture’a.

Dunkierka
Premiera: 21 lipca
Gatunek: dramat/wojenny

II wojna światowa, maj i czerwiec 1940 roku, francuska Dunkierka i Operacja Dynamo, która pozwoliła na uratowanie ponad 338 tysięcy alianckich żołnierzy otoczonych przez wojska niemieckie. Czas na wielką akcję ewakuacyjną, której towarzyszyły walki na lądzie, morzu i w powietrzu. Zapowiada się niesamowite widowisko wojenne!

Mała wielka stopa
Premiera: 28 lipca
Gatunek: animacja

O rety, jestem Yeti! Spotkanie z Yeti to nie lada gratka, szczególnie gdy okazuje się, że łączą Cię z nim rodzinne więzi i w Twoich żyłach płynie „włochata” krew. Nastoletni Adam wyrusza na poszukiwania ojca, nie podejrzewając, że w tracie wyprawy odkryje prawdę o sobie. Na całą rodzinę czeka niezwykła, pełna szaleństwa i buszowania w leśnym podszyciu przygoda, okraszona wartką akcją!

 

 

Kedi – sekretne życie kotów
Premiera: 28 lipca
Gatunek: dokument

Koty to zwierzęta wolne, niezależne i ciekawskie; nie od dziś wiadomo, że chadzają własnymi drogami. Czworonożni przyjaciele oprowadzą widza po magicznym Stambule – mieście z niezwykłą historią, w którym od lat żyją koty będące nieodłączną częścią tureckiego społeczeństwa. Tym mruczącym przewodnikom nie sposób się oprzeć! Ludzkie historie, kocie wędrówki i piękne zdjęcia. Niezły kąsek dla kociarzy.

 

 

Mroczna wieża
Premiera: 11 sierpnia
Gatunek: fantasy/horror

Gratka dla fanów Mistrza Grozy, horrorów i niezwykłości w iście postapokaliptycznym klimacie. Roland wybiera się na poszukiwanie mistycznej Mrocznej Wieży – magicznego, tajemniczego przybytku stojącego w centrum wszystkich światów. Ostatni z Rewolwerowców poświęci wiele, by osiągnąć swój cel.

Seriale

Proponuje Katarzyna Berska

Geniusz
Premiera: 23.04.2017

Kim jest tytułowy geniusz? Starszym światowej sławy profesorem czy może młodym, zbuntowanym obywatelem świata? Pierwszy sezon serialu to interesujący obraz życia Alberta Einsteina. Z jego wzlotami i upadkami. Poznajemy więc trudne relacje naukowca z ojcem, problemy, jakich doświadczał podczas nauki w szkole, gdy zmuszony był podporządkować się bezwzględnej władzy profesorów, a także jego liczne przyjaźnie i romanse. II wojna światowa, walka o pozostanie sobą oraz kulisy życia prywatnego z przeszłości i teraźniejszości przeplatają się ze sobą, tworząc oś czasu prowadzącą widza do finału.

Opowieść podręcznej
Premiera: 26.04.2017

Zakończył się właśnie pierwszy sezon produkcji Hulu. To niewyobrażalna historia kobiet, które zostały sprowadzone do roli reproduktorek dla swoich właścicieli. Pozbawione rodzin, umieszczone w specjalnym ośrodku, uczą się, jak być podręcznymi – konkubinami bez żadnych praw, a jedynie z szeregiem obowiązków. Kiedy trafiają do domów komendantów, zmuszane są do współżycia z będącymi na wysokich stanowiskach mężczyznami, posiadającymi bezpłodne żony. Wszystko w celu prokreacji. Krwawe obrazy karania i pseudonagradzania będących pod ręką, bezbronnych kobiet mogą okazać się wstrząsające i okrutne. Zabijanie wszelkiej inności, liczne wymagania i próba budowania fałszywego obrazu szczęścia prowadzą do niemoralnych zachowań w celu walki o samego siebie.

Ozark
Premiera: 21.07.2017

Jezioro Ozark, stan Missouri. To właśnie tu trafia rodzina Marty’ego, która w ciągu jednej nocy musi wyprowadzić się z Chicago. Doradca finansowy, ojciec dwójki dzieci, mąż inteligentnej Wendy, wikła swoich najbliższych w niezwykle trudne sytuacje. Jako że prócz „zwykłej” pracy zajmuje się jeszcze niezbyt dokładnym praniem pieniędzy dla kartelu narkotykowego w Meksyku, staje przed koniecznością walki o życie swoje i swoich bliskich. Bardzo dobry thriller, z zaskakującymi momentami, trzymający w napięciu, z ciekawie nakreślonymi bohaterami.

 

The Defenders
Premiera: 18.08.2017

Superbohaterowie są wśród nas. Goszczą też na ekranach naszych monitorów, tabletów i telefonów. Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage oraz Iron Fist. Prawdziwi serialomaniacy i wielbiciele Marvela znają te postacie. Niewidomy prawnik o nieludzko wyczulonych pozostałych zmysłach, kobieta detektyw, nadzwyczaj silny i niezniszczalny mężczyzna oraz „mistrz” sztuk walki. To właśnie oni staną przed ogromnym wyzwaniem. Będą ścierać się nie tylko z wrogami Nowego Jorku, ale również z własnymi słabościami i przeszłością.

 

Wakacje to czas snu dla wielu produkcji serialowych. Mimo że w lipcu pojawiło się kilka nowości, a wielbiciele Gry o tron czują się nieco rozczarowani pierwszym odcinkiem siódmego sezonu, to moim zdaniem właśnie teraz jest odpowiedni moment, by powrócić do filmów, które na moment opuściły ramówki stacji telewizyjnych. Warto też dokładniej prześledzić polskie kanały, by zorientować się, które z proponowanych produkcji mają swoją polską premierę. Osobiście polecam jednak oglądać je w oryginale. Oprócz tego, że mamy wtedy do czynienia z czystym głosem danego aktora, to jeszcze możemy podszkolić język.

***

Współpraca:

Maciej Azoth – informatyk z wyboru, mąż i tata z powołania. Wieczorami strateg; amator gier komputerowych, nowinek technologicznych, fantastyki, dobrej kuchni i filmu. Domator i majsterkowicz lubiący wyzwania.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFame na blogu. Skuteczna promocja treści
Następny artykułModa przemija, a styl pozostaje
Katarzyna Berska
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Literaturoznawca i językoznawca. Project menagerka. Wielokrotna koordynatorka projektów unijnych, między innymi w Stowarzyszeniu Drzewo Pokoleń. Współpracowała z Narodowym Centrum Kultury, Muzeum Etnograficznym, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Zamkiem Królewskim w Warszawie. Nauczycielka, choreografka. Mama trójki dzieci, żona policjanta. Kocha książki, dobrą muzykę, poranki i swoje psy.