Śladami kultury

42
książki i liście

Za oknem rozgościła się jesień, więc wielu z nas automatycznie zaparza ulubioną herbatę i w towarzystwie książki, laptopa albo słuchawek zaszywa się pod przyjemnym kocem. Jeżeli macie ochotę wyrwać się z czterech ścian i zażyć kultury nieco bardziej aktywnie, zachęcam do udziału w kilku jesiennych wydarzeniach kulturalnych.

15 Warszawskie Targi Sztuki

Za nami piętnasta edycja Warszawskich Targów Sztuki. W tegorocznym wydarzeniu udział wzięło ponad sześćdziesiąt wyselekcjonowanych galerii oraz antykwariatów. Z okazji stulecia awangardy polskiej wystawa towarzysząca poświęcona była dokonaniom Witkacego. Targi, na których zaplanowano także wykłady o sztuce i rynku sztuki, odbyły się w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w dniach 13–15 października.

http://www.warszawskietargisztuki.pl

9 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog

„Naprzód! Ale dokąd?” – tak brzmiało hasło tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog, który odbył się w dniach 14–21 października. Festiwal ma celu prezentowanie twórzości tych artystów, którzy w spektaklach potrafią odważnie konfrontować się ze współczesnymi problemami. Wrocławskie święto teatru to również prezentacje polskich oraz zagranicznych teatrów, a także debaty i spotkania z artystami.

http://dialogfestival.pl

Interference Festival

Czwarty Interference Festival wypadł nadzwyczaj twórczo. Impreza odbyła się w dniach 20–22 października w Gdańsku i objęła aż trzy lokalizacje: Akademię Sztuk Pięknych, Teatr Szekspirowski i Galerię Pionovą. IV Festiwal Form Komunikacji Wizualnej to wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest popularyzacja sztuk wizualnych. W programie przewidziano przegląd krótkich form wizualnych, konkurs „Wolność Formy”, a także warsztaty i zajęcia Masterclass ze znanymi twórcami sztuk wizualnych.

http://interferencefestival.com

Conrad Festival 2017

Za nami kolejna edycja krakowskiego Festiwalu Conrada. Tematem przewodnim był „Niepokój”, a zaczerpnięto go z książki Josepha Conrada zatytułowanej Tales of Unrest. Udział w tegorocznym wydarzeniu wzięli Siri Hustvedt, Agneta Pleijel, Achille Mbembe, Adam Hochschild, a także Frédéric Boyer oraz Serge Bloch. Conrad Festival odbył się w dniach 23–29 października.

http://conradfestival.pl

8 American Film Festival

Za nami ósma edycja American Film Festival. Podczas tego wydarzenia prezentowane są niezależne i autorskie dzieła kina amerykańskiego mieszczące się w kontekście filmowego mainstreamu oraz klasyki. Tegoroczna impreza odbyła się w dniach 24–29 października, a w jej programie znaleźć można było dwie głośne premiery: mroczny thriller Nigdy cię tu nie było (You Were Never Really Here, 2017) Lynne Ramsay oraz retrospektywę Samuela Fullera, w ramach której odbył się pokaz siedmiu filmów, m.in. poświęcony artyście dokument A Fuller Life (2013) autorstwa córki reżysera – Samanthy Fuller.

http://americanfilmfestival.pl

21 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Za nami także wydarzenie, na którym nie mogło zabraknąć miłośników literatury. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to impreza dobrze znana, a jej tegoroczna edycja miała miejsce w dniach 26–29 października. Targi książki to przede wszystkim okazja do zapoznania się z ofertą wydawniczą polskich i zagranicznych wydawnictw, jak również do wzięcia udziału w licznych spotkaniach z autorami, warsztatach oraz panelach dyskusyjnych. Tegoroczne wydarzenie wypadło wyjątkowo, gdyż jako goście wystąpili m.in. Camilla Läckberg, Éric-Emmanuel Schmitt, Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda oraz Marek Krajewski.

http://ksiazka.krakow.pl

27 Festiwal Mediów. Człowiek w Zagrożeniu

Festiwal Człowiek w Zagrożeniu to zwieńczenie całorocznych działań Muzeum Kinematografii w Łodzi, służących popularyzacji kina dokumentalnego. W ramach tego wydarzenia prezentowane są reportaże telewizyjne, a także filmy dokumentalne, których motyw przewodni to problemy stojące przed współczesnym człowiekiem, zapobieganie im oraz ich przezwyciężanie. Festiwal Mediów, choć sprawia wrażenie kameralnego, okazuje się jednym z bardziej istotnych polskich festiwali filmowych. Tegoroczna odsłona już w dniach 21–25 listopada.

http://festiwalmediow.pl

7 Salon Ciekawej Książki

Siódma edycja łódzkiego Salonu Ciekawej Książki zapowiada się naprawdę ciekawie. W ubiegłym roku podczas wydarzenia zaprezentowało się aż 102 wystawców, wśród których nie zabrakło największych wydawnictw. Tegoroczna impreza zaplanowana jest w dniach 24–26 listopada, a organizatorzy ogłosili, że włączają się do obchodów stulecia polskiej awangardy. Właśnie z tej okazji podczas Salonu odbędą się wydarzenia dedykowane literaturze oraz sztuce awangardowej.

http://salonciekawejksiazki.pl

26 Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Wrocławska Hala Stulecia powoli przygotowuje się do ogromnej imprezy literackiej. Tegoroczne Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w dniach 30 listopada – 3 grudnia, a jednym z najważniejszych elementów wydarzenia będzie przyznanie prestiżowej Nagrody „Pióro Fredry” za najlepszą książkę roku. Targom książki każdorazowo towarzyszy bogaty program, w którym najbardziej wyróżniają się liczne spotkania z autorami.

http://www.domliteratury.wroc.pl/targi-ksiazki.html

Wszystkie artykuły przeczytasz w drugim numerze „Blogostrefy. Jedynego takiego czasopisma dla blogerów”. Przejdź do sklepu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBloger jako marka
Następny artykułModa męska czy niemęska?
Miłka Kołakowska
Absolwentka zarządzania, która zawodowo pełni funkcję specjalisty ds. operacyjnych w branży finansowej. Miłośniczka literatury, dobrej kuchni i aktywnego trybu życia. Stała bywalczyni spotkań autorskich i innych wydarzeń literackich. Ze szczerym optymizmem podchodzi nie tylko do czytanych publikacji, ale również do podejmowanych w życiu wyzwań. Pisze blog Mozaika Literacka (www.mozaikaliteracka.pl).