Śladami kultury

16
książki i liście

Za oknem rozgościła się jesień, więc wielu z nas automatycznie zaparza ulubioną herbatę i w towarzystwie książki, laptopa albo słuchawek zaszywa się pod przyjemnym kocem. Jeżeli macie ochotę wyrwać się z czterech ścian i zażyć kultury nieco bardziej aktywnie, zachęcam do udziału w kilku jesiennych wydarzeniach kulturalnych.

15 Warszawskie Targi Sztuki

Za nami piętnasta edycja Warszawskich Targów Sztuki. W tegorocznym wydarzeniu udział wzięło ponad sześćdziesiąt wyselekcjonowanych galerii oraz antykwariatów. Z okazji stulecia awangardy polskiej wystawa towarzysząca poświęcona była dokonaniom Witkacego. Targi, na których zaplanowano także wykłady o sztuce i rynku sztuki, odbyły się w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w dniach 13–15 października.

http://www.warszawskietargisztuki.pl

9 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog

„Naprzód! Ale dokąd?” – tak brzmiało hasło tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog, który odbył się w dniach 14–21 października. Festiwal ma celu prezentowanie twórzości tych artystów, którzy w spektaklach potrafią odważnie konfrontować się ze współczesnymi problemami. Wrocławskie święto teatru to również prezentacje polskich oraz zagranicznych teatrów, a także debaty i spotkania z artystami.

http://dialogfestival.pl

Interference Festival

Czwarty Interference Festival wypadł nadzwyczaj twórczo. Impreza odbyła się w dniach 20–22 października w Gdańsku i objęła aż trzy lokalizacje: Akademię Sztuk Pięknych, Teatr Szekspirowski i Galerię Pionovą. IV Festiwal Form Komunikacji Wizualnej to wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest popularyzacja sztuk wizualnych. W programie przewidziano przegląd krótkich form wizualnych, konkurs „Wolność Formy”, a także warsztaty i zajęcia Masterclass ze znanymi twórcami sztuk wizualnych.

http://interferencefestival.com

Conrad Festival 2017

Za nami kolejna edycja krakowskiego Festiwalu Conrada. Tematem przewodnim był „Niepokój”, a zaczerpnięto go z książki Josepha Conrada zatytułowanej Tales of Unrest. Udział w tegorocznym wydarzeniu wzięli Siri Hustvedt, Agneta Pleijel, Achille Mbembe, Adam Hochschild, a także Frédéric Boyer oraz Serge Bloch. Conrad Festival odbył się w dniach 23–29 października.

http://conradfestival.pl

8 American Film Festival

Za nami ósma edycja American Film Festival. Podczas tego wydarzenia prezentowane są niezależne i autorskie dzieła kina amerykańskiego mieszczące się w kontekście filmowego mainstreamu oraz klasyki. Tegoroczna impreza odbyła się w dniach 24–29 października, a w jej programie znaleźć można było dwie głośne premiery: mroczny thriller Nigdy cię tu nie było (You Were Never Really Here, 2017) Lynne Ramsay oraz retrospektywę Samuela Fullera, w ramach której odbył się pokaz siedmiu filmów, m.in. poświęcony artyście dokument A Fuller Life (2013) autorstwa córki reżysera – Samanthy Fuller.

http://americanfilmfestival.pl

21 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Za nami także wydarzenie, na którym nie mogło zabraknąć miłośników literatury. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to impreza dobrze znana, a jej tegoroczna edycja miała miejsce w dniach 26–29 października. Targi książki to przede wszystkim okazja do zapoznania się z ofertą wydawniczą polskich i zagranicznych wydawnictw, jak również do wzięcia udziału w licznych spotkaniach z autorami, warsztatach oraz panelach dyskusyjnych. Tegoroczne wydarzenie wypadło wyjątkowo, gdyż jako goście wystąpili m.in. Camilla Läckberg, Éric-Emmanuel Schmitt, Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda oraz Marek Krajewski.

http://ksiazka.krakow.pl

27 Festiwal Mediów. Człowiek w Zagrożeniu

Festiwal Człowiek w Zagrożeniu to zwieńczenie całorocznych działań Muzeum Kinematografii w Łodzi, służących popularyzacji kina dokumentalnego. W ramach tego wydarzenia prezentowane są reportaże telewizyjne, a także filmy dokumentalne, których motyw przewodni to problemy stojące przed współczesnym człowiekiem, zapobieganie im oraz ich przezwyciężanie. Festiwal Mediów, choć sprawia wrażenie kameralnego, okazuje się jednym z bardziej istotnych polskich festiwali filmowych. Tegoroczna odsłona już w dniach 21–25 listopada.

http://festiwalmediow.pl

7 Salon Ciekawej Książki

Siódma edycja łódzkiego Salonu Ciekawej Książki zapowiada się naprawdę ciekawie. W ubiegłym roku podczas wydarzenia zaprezentowało się aż 102 wystawców, wśród których nie zabrakło największych wydawnictw. Tegoroczna impreza zaplanowana jest w dniach 24–26 listopada, a organizatorzy ogłosili, że włączają się do obchodów stulecia polskiej awangardy. Właśnie z tej okazji podczas Salonu odbędą się wydarzenia dedykowane literaturze oraz sztuce awangardowej.

http://salonciekawejksiazki.pl

26 Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Wrocławska Hala Stulecia powoli przygotowuje się do ogromnej imprezy literackiej. Tegoroczne Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w dniach 30 listopada – 3 grudnia, a jednym z najważniejszych elementów wydarzenia będzie przyznanie prestiżowej Nagrody „Pióro Fredry” za najlepszą książkę roku. Targom książki każdorazowo towarzyszy bogaty program, w którym najbardziej wyróżniają się liczne spotkania z autorami.

http://www.domliteratury.wroc.pl/targi-ksiazki.html

Wszystkie artykuły przeczytasz w drugim numerze „Blogostrefy. Jedynego takiego czasopisma dla blogerów”. Przejdź do sklepu.