Blogerze! Po co Ci ten podcast?

142
słuchawki i głośnik

Niezależnie od tego, na jaki temat piszesz blog, podcast może być doskonałym jego uzupełnieniem. Możesz wykorzystać nagrania audio do komunikacji z Twoimi czytelnikami, do promocji bloga lub marki albo tak jak ja zacząć spełniać swoje marzenia o pracy w radiu.

Zacznijmy od tego, co to jest podcast

Podcast (lub podkast) to internetowa publikacja dźwiękowa pojawiająca się w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem systemu RSS (subskrypcja). Formy podcastów są różne, od profesjonalnych audycji radiowych, hobbystycznych nagrań, po kursy językowe. Tematyka podcastów również jest bardzo różnorodna, bo poza biznesowymi i edukacyjnymi audycjami możemy posłuchać podcastów o książkach, filmach, fotografii, a nawet o żeglarstwie.

Jak słuchać podcastów?

Na komputerze, na telefonie, na tablecie. Na stronie lub za pomocą specjalnych aplikacji, które automatycznie pobierają nowe odcinki Twojego ulubionego podcastu.

Podcast daje szansę na nawiązanie relacji z odbiorcą

osoba nagrywająca podcasty

A to oznacza, że nagrywając podcast, zyskasz kolejny kanał komunikacji z czytelnikiem. Masz szansę na zbudowanie silniejszej więzi. To forma rozmowy, w której odbiorca poznaje Cię lepiej, słuchając Twojego głosu, który jest przecież częścią naszej osobowości i przekazuje wiele informacji o nas. W ten sposób budzisz większe zaufanie. Na co dzień pracuję głosem, więc wiem, jak ważne jest brzmienie, jego ton i sposób mówienia.

Forma podcastu może być naukowa, edukacyjna albo prywatna. Wiele zależy od tego, na jaki temat prowadzisz blog. Jeśli piszesz o tańcu, to pewnie lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku kanał na YT, ale możesz przecież nagrywać wywiady z tancerzami i publikować je również w formie podcastów. To kwestia Twojej pomysłowości i wyobraźni.

Budowanie marki osobistej

Podcast to doskonałe narzędzie do budowania marki osobistej i świetny sposób na to, aby przekazać wiedzę i udowodnić, że znasz się na tym, o czym piszesz na blogu.

Przewaga audio nad wideo

Wiele osób ma opory przed tworzeniem nagrań wideo – z różnych powodów. Chce zachować prywatność lub nie lubi kamery. Nagranie audio daje większy komfort. I rzecz niezwykle ważna…

Słuchać można wszędzie

dziewczyna nagrywająca podcasty

Czytanie jest super, ale słuchanie ma też wiele zalet. Dla mnie od dziecka słuchanie było bardzo ważne. Bajki, słuchowiska, potem radio i audiobooki. Gdy byłam dzieckiem, malowałam, bawiłam się i zasypiałam przy bajkach. Dzisiaj nie wyobrażam sobie życia bez radia (mówionego), audiobooków i podcastów.

Słuchanie podcastów to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy są zapracowani, chcą się rozwijać i nie lubią marnować czasu. Słuchać możemy w samochodzie, sprzątając, uprawiając sport, gotując lub wykonując inne czynności, które nie absorbują naszej uwagi na tyle, by nie móc skupić się na treści podcastu.

Czy na podkaście możesz zarobić?

Podobno tak, ale w Polsce bezpośrednie zarabianie na podcastach jeszcze nie jest popularne. Pisząc „bezpośrednie”, mam na myśli pozyskanie sponsora, który płaci nam za wspomnienie o nim w jednym lub kilku odcinkach. Ale biorąc pod uwagę to, co napisałam wcześniej o marce osobistej i budowaniu pozycji eksperta, podcast może nam pomóc w zarabianiu.

Szczególnie w specjalistycznych branżach okazuje się to istotne – można w ten sposób wytłumaczyć wiele rzeczy w bardziej przystępny sposób. Ludzie chętniej sięgają po takie treści w formie nagrania. Nikt nie lubi, gdy mówi się do niego specjalistycznym i niezrozumiałym językiem.

Nie zawsze jednak chodzi o to, aby na podcaście zarobić, bo zazwyczaj jest to platforma do komunikacji, pomagania innym i przekazywania wiedzy. Podcasty służą też rozrywce i w tej kategorii również mają szeroką rzeszę odbiorców, co można doskonale wykorzystać.

Trochę techniki i człowiek się gubi

Niekoniecznie! To wcale nie taka skomplikowana sprawa.

Wiesz już, jakie korzyści dla blogera może przynieść nagrywanie podcastu. Być może nawet udało mi się przekonać Cię, że warto go nagrywać. Dlatego chciałabym teraz napisać o technicznych aspektach nagrywania podcastu.

Jakiego sprzętu potrzebujesz?

sprzęt do nagrywania podcastów

Wszystko zależy od tego, na jakim etapie nagrywania podcastu jesteś. Jeżeli dopiero zaczynasz i chcesz spróbować swoich sił, to możesz nagrywać nawet na telefonie lub korzystając z mikrofonu w komputerze. Można też kupić minimikrofon na USB. Jakość takiego nagrania będzie oczywiście pozostawiać wiele do życzenia, ale idea podcastu też jest taka, że nagrywać może każdy, a nie każdy ma przecież dostęp do profesjonalnego sprzętu. Z racji wykonywanego przeze mnie zawodu jakość ma dla mnie kluczowe znaczenie, ale jeśli chcesz zacząć nagrywać, to zrób to. Potem stwierdzisz, czy chcesz kontynuować swoją przygodę z podcastingiem i inwestować w lepszej jakości sprzęt.

Jeżeli jednak już teraz zależy Ci na dobrej jakości Twoich nagrań i chcesz kupić dobry mikrofon, to możesz zacząć od mikrofonu pojemnościowego, również podłączanego do komputera za pomocą przewodu USB. Ceny zaczynają się już od 200 zł, ale nie zawsze o cenę tu chodzi. Nie w każdym wypadku drogi sprzęt gwarantuje dobrą jakość nagrań.

Adaptacja akustyczna (pomieszczenie)

Podcasty bywają nagrywane w kawiarniach lub innej przestrzeni publicznej. Spotkałam się z opinią, że te dodatkowe „efekty dźwiękowe” miejskiej dżungli lub – ogólnie mówiąc – otoczenia, w którym się znajdujemy, dodają klimatu nagraniom. Wtedy świetnie sprawdzą się mikrofony dynamiczne, które zbiorą to, co mamy do powiedzenia my i nasi goście, a efekty pozostaną tłem nieprzeszkadzającym słuchaczowi. Jeśli jednak nagrywamy w domu i chcemy, aby dobrze się nas słuchało, należy zadbać o to, by w pomieszczeniu było cicho i nie tworzył się pogłos. Niewskazane są otwarte okna, głośni domownicy, szum komputera, drukarki, kosiarki itp. Do nagrania najlepiej wybrać małe pomieszczenie, w którym są: dywan, zasłony i książki. Unikajmy otwartych przestrzeni i echa, bo nasze nagranie nawet na najlepszym mikrofonie będzie do wyrzucenia. Równie istotne są ustawienia oraz warunki głosowe, ale o tym za chwilę.

Montaż

montaż podcastów programy

Istnieją darmowe programy z podstawowymi funkcjami, które w zupełności wystarczają do tego, aby obrobić nagranie podcastu. Jednym z nich jest Audacity http://www.audacityteam.org/). To łatwy w obsłudze program o sporych możliwościach. Kolejny przykład to Wavepad (http://www.nch.com.au/wavepad). Druga opcja to zlecenie montażu komuś, kto się na tym zna.

Publikacja podcastu

Aby opublikować swój podcast, potrzebujesz plik z nagraniem w formacie mp3, który umieszczasz na serwerze. Musisz również utworzyć kanał RSS, bo bez niego nagranie jest tylko zwykłym plikiem. Podcastem staje się, gdy odbiorcy mogą go subskrybować. Tajemniczy RSS to specjalny adres internetowy, dzięki któremu zarówno katalogi podcastów, jak i programy do ich słuchania wiedzą, że opublikowaliśmy nowy odcinek. Zawiera też najważniejsze informacje o naszej audycji. Najczęściej RSS-y tworzone są automatycznie przez specjalne dodatki do naszych stron internetowych.

Jak przygotować się do nagrania podcastu?

Sprzęt i pomieszczenie już mamy. Odcinek przygotowany, ale pozostaje jeszcze jedna istotna kwestia. Nasz głos. To delikatny temat. W swojej pracy często spotykam się z osobami, które mówią: „Nie znoszę swojego głosu”. Co ciekawe, są to często osoby, które publikują swoje nagrania. Nie do końca jest tak, że nie można nagrywać bez wcześniejszego przygotowania głosu, bo wielu podcasterów i youtuberów tak robi, ale nasze głosy są tak samo jak my i nasze ciała – bardzo różne. Każdy głos wymaga innych „zabiegów”. Poza tym warto pracować nad głosem, bo to przynosi wiele korzyści nie tylko dla naszego podcastu.

Jeżeli przygotujemy świetne treści, które postanawiamy nagrać i opublikować, to nie zaszkodzi zastanowić się też nad tym, jak brzmi nasz głos. Pracujemy nad stylem, nad tym, aby nasze blogowe zdjęcia były coraz lepszej jakości, aby treść była ciekawa, więc jeśli decydujemy się na podcast, warto popracować również nad kolejnym narzędziem, którym jest nasz głos.

Praca nad głosem i wymową może przybierać różne formy i zależy od naszych potrzeb. Jest to kwestia indywidualna. Niektórzy chcą poprawić barwę głosu, inni pracować nad dykcją. Kiedy już zaczniemy nagrywać, może okazać się, że po 5 minutach mamy chrypę lub osłabiony głos, a to nie są żarty. Chrypa może mieć poważne skutki i wiele przyczyn, które da się wyeliminować ćwiczeniami. Tak samo można pracować nad wzmocnieniem głosu. Efekty tych ćwiczeń obserwuję na warsztatach i konsultacjach, które prowadzę, i często widać je już po krótkim czasie systematycznych ćwiczeń.

Rozgrzanie aparatu mowy i głosu

Jeśli myślisz o nagrywaniu głosu, rozgrzewka to niezbędny element Twojej pracy nad nim. Wystarczy kila prostych ćwiczeń emisyjnych, oddechowych i dykcyjnych, aby poczuć większą swobodę mówienia.

Mikrofon może być Twoim przyjacielem

mikrofon do podcastów

Aby tak się stało, jak to w życiu – trzeba się z nim lepiej poznać. Mikrofon wyłapuje o wiele więcej niż ludzkie ucho i do pracy z nim trzeba się przyzwyczaić. Jeżeli jesteśmy na początku naszej podcastowej drogi i nagrywamy pierwsze odcinki na dyktafonie lub smartfonie, to może nie mieć jeszcze tak wielkiego znaczenia, ale jeśli zdecydujemy się na kupno nawet najtańszego mikrofonu na USB, to przyjdzie nam się zmierzyć z naszym głosem w słuchawkach.

A słuchawki są niezbędne. Nie muszą być profesjonalne, ale jeśli decydujesz się na nagranie audio, zrób to najlepiej, jak możesz. Słuchawki douszne ma każdy, a słuchanie siebie i gościa w trakcie nagrania daje przede wszystkim możliwość podsłuchu, czy wszystko nagrywa się tak, jak powinno. Podcast to rodzaj audycji, a żaden prezenter radiowy ani reporter nie rozstaje się ze słuchawkami. Słuchanie siebie dla niektórych może być z początku trudne, bo głos, który do nas dochodzi, brzmi nieco inaczej niż na nagraniu, ale to kwestia przyzwyczajenia.

Podcast to nowe możliwości

Praca nad podcastem bywa czasochłonna, bo odcinek trzeba przygotować, nagrać, zmontować i opisać, ale to inwestycja długoterminowa. Nagrania zostają na Twojej stronie oraz w aplikacjach i jeśli tematy są ponadczasowe, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ludzie będą słuchać Twoich odcinków długo po ich publikacji. Dodatkowo masz szansę na bardziej intymną formę kontaktu z czytelnikiem, którego zamieniasz w słuchacza i tym sposobem zatrzymujesz na dłużej. To nowe możliwości dla Twojego bloga. Kwestie techniczne mogą wydawać się trudne, ale wcale takie nie są. Poza tym – od czego są pomocni ludzie? Społeczność podcasterów w Polsce rośnie w siłę i coraz więcej blogerów decyduje się na swój podcast. Warto korzystać z ich wiedzy i doświadczenia. Podcasty to wciąż nisza do zagospodarowania.