Partnerzy biznesowi w świecie artystów – jak ich pozyskać?

52
gitara

Tworzysz? Robisz coś, co ma znamiona sztuki, i chcesz podzielić się tym z innymi? Może „planujesz” zostać artystą, założyłeś zespół, namalowałeś tuzin obrazów, napisałeś książkę i zastanawiasz się – co dalej? Powiem Ci, jak pozyskać partnerów biznesowych, wzbudzić zainteresowanie otoczenia. Znam to z autopsji. Świadomie pomijam określenie „sponsor”, bowiem ma dla mnie pejoratywny wydźwięk. Sztuka to praca, w którą wkładasz dużo energii; docelowo stanowi produkt. Idzie za nią relacja biznesowa. Inwestor, mecenat kulturalny, partner biznesowy, produkt, konsument, emocje – oto właściwe słowa. Mniej Norwida, więcej Metalliki.

Na dobry początek

Pierwsze pytanie, jakie powinieneś sobie zadać, brzmi: czy wierzę w swój projekt, czy jest on obiektywnie dobry i wart uwagi innych? Jeśli masz dystans do siebie, prawdopodobnie sam zdołasz ocenić jego wartość. Możesz też poprosić o opinię niezależnych ekspertów lub pasjonatów, najlepiej kilku, co do których masz pewność, że nie będą Ci schlebiać i klepać po plecach. Zakończyłeś ten etap twierdząco? Jeśli nie, nie poddawaj się – zrób krok w tył, popraw, zmieniaj, aż wątpliwości znikną.

Cały artykuł przeczytasz w drugim numerze „Blogostrefy. Jedynego takiego czasopisma dla blogerów”. Przejdź do sklepu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułModa męska czy niemęska?
Następny artykułJak poradzić sobie w pracy z klientem i nie zwariować?
Artur Pruziński
Artysta i marketer. W 2015 założył z sąsiadami jazz-rockowy zespół KA1, w którym gra na kontrabasie i pełni funkcję managera. W 2016 roku ukazała się jego debiutancka powieść „Jarek Patriota: Bóg, honor i włoszczyzna”. Zainicjował projekt Ciekawie o Kulturze / Ciekawie o Muzyce, w ramach którego promuje innych artystów i szeroko pojętą kulturę. Współtworzy, jako basista, około-jazzowy zespół SUOVA. Współpracuje jako marketer z K2Media. Portfolio: arturpruzinski.com