Po prostu wstań

106
książka i zegarek

Po prostu Wstań

Amy Cuddy zasłynęła swoim wystąpieniem na kanale TED na YouTubie. Ponad 33 miliony ludzi obejrzały występ, w którym kobieta zdradza sposób na to, jak zyskać pewność siebie i stawić czoła wyzwaniom, na które natrafiamy każdego dnia.

Amy jest profesorem psychologii społecznej na Uniwersytecie w Harvardzie, a Wstań to jej poradnik o samodoskonaleniu się – swoista kontynuacja wspomnianego wystąpienia.

Amy w wieku dziewiętnastu lat przeżyła wypadek, wskutek którego doznała uszkodzenia mózgu. Jeszcze w szpitalu poinformowano ją o trzydziestopunktowym spadku ilorazu inteligencji. Walka z przeciwnościami losu i własnymi demonami doprowadziła Amy Cuddy do ciekawych wniosków, na podstawie których autorka podjęła późniejsze badania. To zdarzenie zmieniło nie tylko życie młodej kobiety, ale też milionów ludzi na całym świecie!

Moje spojrzenie na pewność siebie i podejmowanie nowych wyzwań również zrewolucjonizowała.

Badania i eksperymenty społeczne

Amy w książce Wstań prowadzi czytelnika przez badania i eksperymenty tworzone pod kątem ludzkiej pewności siebie, obecności i codziennej bezsilności. Poznajemy wyniki tych badań oraz ich analizę wraz z konsekwencjami, jakie pewne zachowania za sobą niosą.

Badania przeprowadzone na reprezentatywnych grupach osób pokazują nam, jak zachowania typu: garbienie się, zbyt długie pochylanie się nad telefonem czy konkretny sposób siedzenia, wpływają na naszą odwagę, poczucie własnej wartości oraz obecność w danych sytuacjach – szczególnie tych stresujących. Autorka udowadnia, że nasz język ciała, pozy i sposób, w jaki się poruszamy, nie tylko przekazują jakąś informację o nas innym, ale przede wszystkim pozwalają wyciągnąć wnioski nam samym.

Amy dowodzi, że udawanie pewności siebie czy trwanie w pozycji zwycięzcy przez minimum dwie minuty przed ważnym, stresującym wydarzeniem – wcale nas nie odmieniają; tego typu działania nie wpływają ani na to, jak jesteśmy postrzegani, ani na nasze podejście wewnętrzne.

Autorka odnosi się do swoich doświadczeń, ale przytacza również opowieści dziesięciu osób, które za pomocą póz, własnego świadomego oddychania, jogi i języka ciała – zmieniły swoje życie o 180 stopni.

Bądź obecny w swoim życiu

Oprócz uwagi, jaką Amy poświęca konkretnym pozom, dzięki którym udajemy pewność siebie, nabierając przy tym odwagi, odnosi się również do zagadnienia obecności.

Na pewno każdy z Was przeżył kiedyś sytuację, która była na tyle stresująca, że w pewnym momencie emocje wymknęły się spod kontroli, a stres przejął władzę nad ciałem i umysłem. Wtedy nasza obecność w danej sytuacji jest bardzo niska, przez co nie możemy zaprezentować się z jak najlepszej strony. Nie jesteśmy sobą, więc czasem trudno wypowiedzieć nam nawet najprostsze zdania. Autorka prezentuje metody, które pomogą radzić sobie w takich sytuacjach i dbać o swoją obecność, mimo wszystko.

***

Książkę tę polecam przede wszystkim osobom, które boją się działać i rezygnują z wyzwań stawianych im przez życie. Lektura będzie wartościowa również dla tych, których czeka ważne przedsięwzięcie – niezależnie, czy jest to wystąpienie publiczne, rozmowa o pracę czy ważne negocjacje.

Co więcej, jeżeli myślisz czasem, że wcale nie jesteś tak mądry, jak postrzegają Cię inni, a wiele Twoich zasług to przypadek – ten poradnik jest Ci pisany!