Uśmiechnij się do świata

  11

  Śmiech jest to dobre samopoczucie całego ciała,
  okazywane w jednym miejscu.
  Josh Billings

  Koniec lipca. Temperatura powyżej trzydziestu stopni. W domu panuje miły chłód. Postanawiam przenieść planowany spacer na wieczór, licząc że pogoda pozwoli na swobodne oddychanie i aktywne spędzenie czasu w cieniu parkowych drzew. Dźwięk domofonu wybudza mnie jednak z powolnych myśli, zmuszając do przekroczenia gorącej linii oddzielającej chłód od żaru. Idę, więc między kłębami gorącego powietrza, poruszając się w stronę ziejącego ogniem żółtego samochodu…

  Immanuel Kant twierdził, że przeciwwagą wielu uciążliwości życia (do których zdecydowanie możemy zaliczyć lejący się z nieba żar)  są trzy rzeczy: nadzieja, sen i uśmiech. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie uśmiech jest podstawą kontaktu oraz komunikacji z drugim człowiekiem. Jest, zdaniem Matki Teresy z Kalkuty, muzyką naszej duszy, która śpiewa, gdy czuje się szczęśliwa. Bez uśmiechu nie ma spełnienia, ciepła, budowania społeczności. Nie ma radości dnia codziennego. Kiedy się śmiejemy, śmieją się nasze oczy, a  twarz promienieje. Naturalny, szczery uśmiech otwiera wiele drzwi i ułatwia pokonywanie trudności. Jest pierwszym elementem działania, o jakim powinniśmy pamiętać podczas każdej rozmowy. I mimo, że w życiu wielu z nas kieruje się rozumem, nie pochyla zbyt długo nad swoimi uczuciami, to właśnie emocje wywoływane poprzez uśmiech mają niezwykłą moc efektywności. Warto o tym pamiętać.

  Po drugiej stronie furtki stoi mężczyzna. W sile wieku, nieco przygarbiony. Trzyma w dłoniach ogromną paczkę. Z uśmiechem na twarzy proponuje, że zaniesie ją w miejsce, które wskażę. Jest zmęczony, a jednak wykonuje swoją pracę z zapałem, jakiego można pozazdrościć. Z entuzjazmem, którym zaraża. Dla Niego liczy się zadowolenie odbiorcy oraz nawiązanie pozytywnej relacji z klientem.

  I tego dziś życzę Wam najbardziej. Zapału do pracy, którą wykonujecie, entuzjazmu pełnego szczerości, budowania pozytywnych relacji oraz uśmiechu na twarzy, który rozprasza wszelkie złe emocje.

  Katarzyna Berska

  PODZIEL SIĘ
  Poprzedni artykułNie przenoście nam See Bloggers… Relacja Karoliny Brzuchalskiej.
  Katarzyna Berska
  Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Literaturoznawca i językoznawca. Project menagerka. Wielokrotna koordynatorka projektów unijnych, między innymi w Stowarzyszeniu Drzewo Pokoleń. Współpracowała z Narodowym Centrum Kultury, Muzeum Etnograficznym, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Zamkiem Królewskim w Warszawie. Nauczycielka, choreografka. Mama trójki dzieci, żona policjanta. Kocha książki, dobrą muzykę, poranki i swoje psy.